• RU
  • LV
  • LT
  •       +371 22034430

Raksti

DARBA LAIKS

• Pirmdiena brīvdiena
• Otrdiena 14:00-22:00
• Trešdiena 14:00-22:00
• Ceturtdena 14:00-22:00
• Piektdiena 14:00-22:00
• Sestdiena 10:00-22:00
• Svētdiena 10:00-20:00

Kā pareizi izvēlēties apģērbu

Kā pareizi izvēlēties apģērbu

  • 23.11.2013

Augstienes kalnu slēpošanas trases ar savu krāsaino gammu atgādina svētkus bērnu dārzā. Spilgti, krāsaini kostīmi, saules atspīdums saules brillēs, karodziņi trases malā... Svētki! 
Pareizi izvēlēts apģērbs un aksesuāri sargā veselību slēpotājam, bet spilgtās tērpa krāsas sportistu ātrāk sargā nekā pievelk skatītāju uzmanību, jo tādā kostīmā slēpotājs ir labi pamanāms. Protams, pēdējā ražojuma modeļus ne katrs var iegādāties, taču ir obligāts minimums katram. 


Vieni slēpotāji trasē grib slidināties, citi traukties vēja ātrumā, citi lēkāt stundām ilgi – tā zaudējot līdz 1 litram ķermeņa mitruma. Kāds atkal izpildīs tikai minimumu un atslābinājies vēros atpūtnieku sārtos vaigus un gribēs baudīt ziemas skatus. Tāpēc tiksim skaidrībā kā pareizi izvēlēties apģērbu priekš drošas un maksimāli komfortas laika pavadīšanas kalnu slēpošanas kūrortā. Vajag, lai pie dažādām braucēja slodzēm apģērbs uztur komfortablu siltuma un mitruma balansu. Ir vajadzīgs blīvs apģērbs, pie kura nelīp sniegs.

Pareizi izvēlēta apģērba noslēpums – daudzslānība un daudzfunkcionālitāte. Ir jāizvēlas trīs slāņu princips. Pats pirmais slānis ir termoveļa: termo krekliņš, termo apakšbikses, snovbordistu – kalnu slēpotāju zeķes. Viņu funkcijā ietilpst mitruma uzsūkšana un novadišana no auguma, kas pasargā augumu no siltuma zuduma. Tā āda paliek silta un sausa. Termoveļai jābūt sintētiskai, polipropilānai, kurai pieļaujams neliels daudzums kokvilnas auduma. Termo triko krekliņš vai jaka (atkarībā no temperatūras) jaizvēlas ar ciši pieguļošām manžetes. Apavos ģērbj snovbordistu – kalnu slēpotāju zeķes arī no sintētikas. Tām jābūt ne īsākām kā līdz pus ikriem (pareizāk būtu nosaukt par golfiem) un nedaudz ciešāk apspiestām par parastām zeķēm, ne ļoti siltām, lai nestimulētu sviedru izdalīšanos. Apavi paši par sevi labi saglabā siltumu. Tādas zeķes nesaveļas un neberž kāju.

Nākošais, vidējais slānis ir siltinātājs, kas dod siltumu un izolāciju. Nelietojiet vilnas apģērbus. Labākais variants – silta flīša jaka un termiskās bikses. Termo bikses izgatavo platas, lai varētu izdarīt brīvas kustības un veikt dažādus trikus, lai varētu sēdēt sniegā un nesamirkt krītot. Labāk izvēlēties bikses, kuras attiecīgajās vietās nostiprinātos ar papildus biezu auduma kārtu. Uz termobiksēm jābūt stiprinājumiem priekš jostas, ērtas kabatas, „zvaniņš” staru apakšā, lai neiekļūtu sniegs. 

Trešā, ārējā – pati galvenā kārta pasargā no mitruma, vēja. Tā nodrošina mitruma iztvaikošanu no ķermeņa un nepieļaujoša mitrumu iekšienē – membrāna. Tā ir jaka, bikses, cepure, ķivere un cimdi no augstas tehnoloģijas materiāla. Apģērba audums marķējas kā „waterproof” un „breathable”. Noradītie cipari uz birkas liecina par mitruma caurlaidības koeficentu un elpošanas koeficentu uz vienu laukuma vienību, kuru izlaiž membrāna vienā vai otrā virzienā. Viens no optimāli esošajiem uz šodienu mitruma caurlaidības koeficentiem ir – 3000 g/cm3. Tas ir ūdens augstuma stabiņš, kuru izturēs audums un nelaidīs mitrumu 24 stundas. Elpošanas koeficenta rādītājs (29000 g/cm3 kā esošais optimālais) nozīme tvaika daudzumu gramos, kuru izvadīs audums diennaktī. 

Pievērsiet uzmanību apģērbam, lai labi būtu pārlīmētas šuves, lai uz jakas piedurknēm un bikšu staru galiem būtu manžetes – „zvaniņi”, savādāk sniegs salīdīs zem apģērba un tur kusīs. Maska noderēs pie stipra sala un pasargās ādu no apsaldējumiem. Flīsa odere uz krāgas un manžetēm neļaus apģērbam apaugt ar lāstekām.

Galvenā atšķirība starp snovbordista un kalnu slēpotāja apģērbu ir tā, ka snovbordists izvēlas brīvāka griezuma modeļus. 

Kad sezona ir beigusies, neaizmirstiet savu apģērbu un inventāru aiznest uz servisu. Uzticieties speciālistam, lai iztīrītu apģērbu un sagatavotu inventāru starp sezonu glabāšanai. Pareiza tīrīšana un glabāšana – atslēga visam!