• RU
  • LV
  • LT
  •       +371 22034430

Raksti

DARBA LAIKS

• Pirmdiena brīvdiena
• Otrdiena 14:00-22:00
• Trešdiena 14:00-22:00
• Ceturtdena 14:00-22:00
• Piektdiena 14:00-22:00
• Sestdiena 10:00-22:00
• Svētdiena 10:00-20:00

Kalna slēpju ekipējums: stiprinājumi, zābaki, nūjas

  • 19.10.2013

Jūs jau izvēlējaties slēpes un stilu? Atlika tikai mazumiņš – stiprinājumi, zābaki un nūjas... Kalnu slēpošanas zābaki – tas ir viens no galvenajiem saistošajiem posmiem slēpotājs – slēpes. Agrāk zābaki bija izgatavoti no ādas, kājas no aukstuma sargāja slikti un praktiski nepiedalijās ķermeņa kustību nodošanā slēpēm. Mūsdienu plastikāta zābaki ar iekšēju mīkstu zaķi parādījās apmēram pusgadsimtu atpakaļ un ātri kļuva populāri. Stingrāks plastikāta korpuss cieši satur kāju un slēpes, un vadot pagriezienā nav jāsasprindzina kājas apakšstilbs. Iekšējais zābaks – zeķe veido cieši piegulšanu kājai. 
Pareizi izvēlēti zābaki jums kalpos 10 – 15 gadus un no tiem jūs negribīgi šķirsities. Izvēloties zābakus ir jāskatās, lai kāja zābakā būtu stingri pievilkta. Pat, ja liekas, ka tie nedaudz spiež, aizveriet visus zābaka klipšus un vairākas reizes pietupstieties. Pietupstoties papēdis zābakā atties atpakaļ un atbrīvos vietu pirkstiem. Iekšējās kārtas materjālam zābakā ir īpašība burzīties, tāpēc neizvēlaties brīvus apavus. Ja pietupstoties jūs jutat, ka papēdis zābakā atrāvās no pazoles apmēram 0,5 cm, tas liecina, ka apavi jums noteikti ir lieli. Pat, ja jūs veikalā pārmērījāt visus zābakus un neatradāt ērtus, neuztraucieties. Ražojošo firmu, kas ražo kalnu slēpošanas inventāru un apģērbu ir ļoti daudz 
Stiprinājumi pilda 2 galvenās funkcijas – piedalās spēka pārvietošanā no kajam uz slēpēm un nodrošina stiprinājumu atvēršanos un zābaku atbrīvošanos tik līdz slodze izaug tik stipri, ka rodas draudi lūzumam vai mežģījumiem. 
Visi stiprinājumi ir vienādi uzticīgi. Tie atšķiras vienīgi ar nostrādāšanas režīma ātrumu. Stiprinājumi nostrādā pie pārslodzes, un slēpotājs patstāvīgi regulē nostrādāšanas stingrrību pēc DIN skalas. Rādījums aprēķinās izejot no slēpotāja svara dalītam uz 10. Iesācējam vajag samazināt ciparu uz 1, bet priekš pavisam nepārliecinātiem uz 2. Tehnikai augot, stingrību var palielinat. 
Papildus pie priekšējām un aizmugurējām stiprinājumam uz slēpēm papildus uzstāda ski – stop – tas bremzē slēpi, ja tā nokrīta no kājas un nedod tai aizbēgt no jums. 
Slēpotāja nūjas izvēlas izejot tikai no cilvēka auguma. Pareizi izvēlētas nūjas sastāda nedaudz mazāk kā ¾ no slēpotāja auguma. Nūjas garumu var izvēlēties tā, lai satverot nūju un atbalstot to pret zemi, roka būtu saliekta taisnā leņķī. Bet dažreiz nūjas izvēlās ar esošo nūjas garuma tabulas palīdzību, tas ir atbilstoši augumam un slēpju garumam. 
Mūsdienu nūjas galu taisa konusa formā, kas atvieglo to vadīšanu. Iekšējā serde bieži ir no alumīnija, stiklašķiedras vai karbona. Uz rokturiem stiprinās fiksējošās siksniņas. Apakšā – plastikāta šķīvītis, kas kalpo par balstu uz sniega. Jo lielāks šķīvītis, jo tas labāk palīdz atsperties uz svaiga sniega. Maza diametra šķīvītis vajadzīgs uz sagatavotām trasēm kur sniegs nav irdens. 
Zābaki, stiprinājumi un nūjas ir jāglabā īpašos apstākļos. Tie ir jāsargā no mitruma, netīrības un pārmērīgas temperatūras.