• RU
  • LV
  • LT
  •       +371 22034430

Raksti

DARBA LAIKS

• Pirmdiena brīvdiena
• Otrdiena 14:00-22:00
• Trešdiena 14:00-22:00
• Ceturtdena 14:00-22:00
• Piektdiena 14:00-22:00
• Sestdiena 10:00-22:00
• Svētdiena 10:00-20:00

Kā izvēlēties dēli snovbordam

Kā izvēlēties dēli snovbordam

  • 23.11.2013

Snovbords, vai snovbording – salīdzinoši jauns sporta veids, tam ir nedaudz vairāk par 20 gadiem. Angļu valodas pamatzināšanas palīdzēs Jums saprast, ka tas ir sniega sporta veids uz dēļa. Bet tieši dēļa izvēle braukāšanai – ir ļoti nopietna lieta. Tātad: kā pareizi izvēlēties dēli snovbordam? Ir vērts atzīmēt, ka dēlis – tas nav materiāls, bet jau vairāk novērsts jēdziens. Bords var būt no koka, plastika vai kombinēts. Koks nodrošina izturību, bet pie aizsargslāņu bojājumiem, mitros apstākļos uzbriest un zaudē formu. 


Plastika ir ilgi izturīga, bet vieglāk deformējas lietošanas laikā. Dēlis ir apmalots ar metāla šķautni, ko nepieciešams ieasināt, lai nodrošinātu pagriezienu precizitāti un manevru vieglumu. 
Tātad, izvēles sākums – tas ir braukšanas stila izvēle. Iesācējiem pavisam „pastāv” divi -  freestyle (marķējas - fs) un freeride (fd). Fristail – tas ir braukšanas stils ar trikiem, lēcieniem uz halfpipe (sniega konstrukcija, gareniski nogrieztas caurules veidā. Friraid – tas ir brīvs nobrauciens. Ja Jūs pagaidām neesat izvēlējušies, paņemiet All Mountain dēli – tas ir universāls un derēs Jums abiem stiliem.  Slalomam, borderkrosam, karvingam, reisingam Jūs jau paši varēsiet izvēlēties dēli, jo šie stili jau pieprasa pieredzi un ievērojamas zināšanas par snovbordu.

Nosakoties ar stilu, ķerieties pie rēķināšanas. Pastāv formulas, kas ļauj noteikt priekš Jums ideālu dēļa garumu.  Tomēr vieglāk izmantot augumu tabulu, kura tiek pielāgota dēlim. Dēlis fristailam būs par 5 centimetriem īsāks pie pārējiem līdzīgiem nosacījumiem, lai nodrošinātu manevrēšanas spējas. 

Tātad, pieņemot par sākotnēju garumu datus no augumu tabulas, mēs to varam novest pie vajadzīga individuālā rezultāta. Pie masīvas ķermeņa uzbūves dēlim nepieciešams pieskaitīt 5 centimetrus, pie trausla – atņemt 5 centimetrus. Iesācējam nepieciešams atņemts 10 centimetrus, pie vidēja braukšanas prasmes līmeņa jāatņem 5 centimetrus. 

To visu var izskaitļot ar vienkāršu „tautas” metodi. Nolieciet dēli sev priekšā, atbalstot tā vienu galu uz grīdas, vienā līmenī ar jūsu apavu purngaliem. Paņemiet dēli aiz „viduci” (dēļa šaura daļa, apmēram pa vidu) un tā augšējo galu atbalstiet pret sevi. Ja Jūs esat pieredzējis braucējs, vai arī masīvas ķermeņa uzbūves, tad dēlim ir jāskaras Jūsu degungalam. Atbalsts pret zodu – pareizas izvēles pazīme pārliecinātam sportistam, dažreiz veicošais lēcienus. Ja Jūs esat iesācējs, mīlat trikus, vai arī braukājat no īsām nogāzēm, tad jūsu dēlim ir jāatbalstās bedrītē starp atslēgkauliem. Tāds pats dēlis derēs braucējam ar nelielu ķermeņa masu. 

Bez dēļa garuma ir svarīga arī tā forma. Dēļiem priekš frīstaila ir vienādi noapaļoti gali, vienāda garuma. Tādas formas nosaukums ir Twin Tip. Forma Directional tiek piedota dēļiem priekš frīraida – viens gals būs garāks. Papēdis parasti ir viegli sašaurināts, bet purngals ir platāks. Tādā veidā purngals ir nedaudz uzrauts virs sniega, bet papēdis tajā iegriežas. 
Apvienotais variants Twin Tip-Directional izskatās kā pirmais, bet pēc struktūras attiecās pie otrā tipa – purngals mīksts, papēdis stingrs. Ir vēl viens tips, ar nosaukumu „bezdelīgas aste”, ērts slidošanai pa neskartām nogāzēm.  All Mountain tips – universāls un ērts priekš iesācējiem.

Dēļa stabilitātes rādītāji ir atkarīgi arī no sānu rādiusa, no 7 līdz 12 metriem. Jo lielāks rādiuss, jo dēlis ir stabilāks lielos ātrumos.
Viduklī snovbordam ir jābūt ne šaurākam par Jūsu pēdas platumu. Maksimums, uz kādu tā drīkst izstiepties, - 1 – 1.5 cm.

Snovborda stingrumam, tā pat kā arī slēpju stingrumam, ir proporcionāli jāpalielinās ar braucēja pieredzi un stila agresivitāti. Pie pārējiem, līdzīgiem nosacījumiem, tas ir proporcionāls arī sniega „stingrumam”. 
Ir vēl viens faktors, ietekmējošais uz snovborda ātruma īpašībām – tas ir slīdvirsmas pārklājums. Tā var būt sacepta (grafīta, polietilēna ar grafīta piedevu), vai polietilēna. Pirmā – ievērojami dārgāka un labāka pēc kvalitātes, ātrgaitas. Otrā – lēta un vienkārša, toties daudz ilgāk izturīga. Svarīgi ir regulāri noklāt slīdvirsmu ar ziedi vai  parafīnu atbilstoši temperatūras režīmam. 
Kā Jūs redzat, ir masa detaļu. Izvēle nav vienkārša, bet izprieca ir tā vērta! Pērkot sev dēli, obligāti ņemiet vērā sava potenciālā tehniskā līmeņa augšanu. Dotā gadījumā, pirkšana „uz izaugšanu” ieekonomēs Jums naudu un pavairos prieku, kad Jūs kļūsiet vairāk pieredzējis braucējs.