• RU
  • LV
  • LT
  •       +371 22034430

Raksti

DARBA LAIKS

• Pirmdiena brīvdiena
• Otrdiena 14:00-22:00
• Trešdiena 14:00-22:00
• Ceturtdena 14:00-22:00
• Piektdiena 14:00-22:00
• Sestdiena 10:00-22:00
• Svētdiena 10:00-20:00

Kā pareizi izvēlēties slēpes

Kā pareizi izvēlēties slēpes

  • 23.11.2013

„Kā pareizi izvēlēties slēpes?” – it kā vienkārš jautājums. Bet tā uzreiz i neatbildēsi. Vienmēr labāk griezties pēc palīdzības pie trenera – profesionāļa, bet ja starptautiskās sacensības nav ieplānotas, un budžets nepavilks izstrādājumu, kas sarežģītībā gatavs sacensties ar kosmiskām tehnologijām, tad jūs vispār varat tikt galā paši. Galvenais, lai būtu no kā izvēlēties. Saksim ar to, ka trases Eglukalns lietotājiem labāk derēs kalnu slēpes, un ne skriešanas slēpes, kuras ir neaizstājamas ģimenes pastaigām savas dzimtās pilsētas apkārtnē. 


Kalnu slēpošanas sports – tas ir ļoti skaisti. Un būs ļoti žēl, ja jūs pārspīlēsiet savu pieredzi, kā rezultātā neattaisnosiet savas ceribas. Tad lidojošā slīdējuma estētika un harizma var pazust uz izbīļa kliedziena un saspringtas krekstēšanas fona. Atzīmējot savu pieredzi kalnu slēpošanā, nesakiet „Es jau 5 gadus tā”, kad patiesībā jūs uz slēpēm stāvējat tikai pa 20 minūtēm gadā. Kaut gan pieticība padara krāšņāku cilvēku, tomēr atceratis, ka slēpotājs - iesācējs diezgan ātri kļūst par pieredzējušu amatieri. Tāpēc nekautrējaties, un nosakiet savas ambīcijas slēpju izvēlē. Neapšaubāmi, jūs dzirdējāt, ka slēpes izvēlās atkarībā no sportista auguma. Tomēr sportistiem bieži atradīsies dažādu augumu komplekti. Un kā lai šeit neatcerās par Einšteinu, bet ne fantastiskā kontekstā tuvu gaismas ātrumam ātrā nolaišanās, bet gan sakarā ar relativitātes teoriju. Jo slēpju garuma izvēle ir atkarīga arī no pieredzes un sportista slēpošanas stila, atkarībā no trases sarežģītības, kā arī no trases pārklājuma. Cik vienkāršāk būtu, ja visu doto koeficentus saliktu jau gatavā formulā...

Parasti slēpju garumu priekš slepotāja vidējā svara nosaka par 5 – 10 cm īsākas par viņa augumu. Par vidējo svaru pieņemts uzskatīt auguma garuma rādījumu centimetros mīnus 100. Priekš iesācēja un ļoti viegla slēpotāja derētu izvēlēties īsāku komplektu, Bet priekš pieredzejuša un smagāka jēga vairs nav tikai slēpju garumā, bet arī to stingrumā. Jo agresīvāks slēpošanas stils, jo stingrākām ir jābūt slēpēm. Mīkstas slēpes labāk derēs vidējas sarežģītības trasēm ar nedziļu mīkstu sniegu, pie tam bieži tās ir lētākas, un tas ir viens no svarīgajiem izvēles faktoriem. Īsās slēpes ir mazāk stabilas, bet garantē manevrēšanas brīvību sportistiem iesācēiem. Sekojot parastai logikai, vajag atzīmēt, jo lielāks slēpju virsmas laukums, jo viņas ir platākas, jo mazāk tās „slīgs” sniegā, jo stabilākas tās būs uz neskartas nogāzes. Profesionālas, eksporta slēpes ir nepakļāvīgas. Viņas kā labi zirgi – pakļaujas tikai labam jājējam. Universālas tūristu klases slēpes ir domātas dažāda līmeņa slēpotāiem, un nevajag steigties tās nomainīt – viņas piedod kļūdas, bet pro – klase un eksport slēpes draud gan ar pacēlumiem, gan ar smagiem kritieniem. Tūristu klases slēpes dalās uz apakšklasēm: bērnu, pusaudžu, sieviešu un vīriešu slēpes. Nevajag pirkt pusaudžu slēpes pieaugušiem cilvēkiem neliela auguma – šīs slēpes ir domātas spēkam, pieejamam tikai pusaudzim.

Šie pamatnoteikumi palīdzēs jums tikt galā ar jūsu slēpju komplekta izvēli. Un nekautrējaties ieklausīties veterānu padomos!